طراحی محصولات فلکسوگرافی
شنبه 28 آذر ماه 1394

از آنجا که طیف وسیعی از محصولات چاپی فلکسوگرافی مربوط به حوزه بسته بندی است، بنابراین لازم است در ابتدا  توضیحاتی در مورد طراحی بسته بندی و تأثیرات آن بر خریداران و بازار رقابتی، بیان شود.
بسته ها و لفاف های رنگارنگ جزو لاینفک زندگی ما هستند و  ٩٩  درصد محصولات  نیز به بسته بندی نیاز دارند. بسته بندی چراغ قرمزی است برای توقف عابران در جلوی ویترین ها و به حق آن را به عنوان" فروشنده خاموش" می شناسند. در واقع می توان گفت که بسته بندی معرف و شناسه یک محصول است ، در یک گذر از مقابل ویترین های محصولات آرایشی و بهداشتی و یا قفسه های یک سوپر مارکت و نظاره انواع متنوع محصولات در قالب بسته بندی های جذاب و دلربا، یک محصول، یکه و تنها ٣٠ ثانیه فرصت خواهد داشت تا فرد را تسخیر نماید. در دنیای رقابتی تجارت امروز، با انواع مختلف از هر کالا و روش های متنوع فروش، بسته بندی به عنوان یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی یک محصول، عامل مؤثر در رشد فروش کالا شناخته شده است ؛ به این خاطر که موفقیت هر محصول در فروش، مستلزم این است که بسته بندی و ظاهر محصول بتواند آن ارتباط مؤثر را با خریدار، بالقوه ایجاد کند و به عبارت دیگر زمینه برگزیده شدن و جلب نظر مشتری را فراهم سازد و همچنین بتواند ارزش افزوده ایجاد کند و به خریدار اطلاعات بدهد؛ این چالشی است که امروزه دغدغه طراحان محصولات بسته بندی شده است.
نقش طرح و تصوير را در بسته بندي مي توان به کاتاليزوري جهت کمک به تجسم و فهم محتويات دروني بسته تشبيه کرد. طرح و تصوير در کنار فرم، ساختار، لوگو و رنگ در ساختن شخصيت بسته به ايفاي نقش پرداخته و طرح بسته را کامل مي کند.
 در اينجاست که طرح با داشتن تصوير و نقشي مناسب از محتويات داخل بسته، مي تواند اعتماد مشتري را براي خريد کالا نسبت به خود جلب نمايد. البته اين عکس ها و تصاوير به صورت و شيوه هاي مختلفي در طراحي بسته بندي استفاده مي شود. گاهي با توجه به مخاطب بسته، لازم است از تصاوير و نقوش کميک استفاده نمود. گاهي بسته احتياج به يک شخصيت تصوير سازي شده دارد و گاهي نيز تصاوير واقعي از محتويات داخل بسته، نقش مؤثرتري خواهد داشت.        
 انتخاب هر کدام از گزينه ها، با تحقيق بر روي گروه سني مخاطب و شناخت و نياز بازار انجام پذير مي باشد. يک بسته بندي موفق با داشتن طرح و يا تصاوير مناسب با آن مي تواند در بازار ، موفق تر از ساير رقبا باشد و يا شايد نداشتن طرح و تصوير و وجود فضاهاي خالي، کار طرح و تصوير را انجام دهد؛ اما در بسته بندي مواد غذايي دارا بودن تصوير به صورت يک نياز درآمده است و تصاوير زيبا و رنگين، چشم هاي مخاطبين را به سوي خود جلب مي نمايد. حتي دارا بودن عکس باعث انگيزش و تحريک در اشتها مي گردد و شخص را وسوسه مي کند تا کالاي مورد نظر را حتي براي يک بار خريداري نمايد.                                                               
بسته بندي بايد داراي ظاهري مشخص و بدون ابهام باشد. به طور مثال براي برجسته کردن يک بسته در بين بسته هاي ديگر، مي توان از رنگ هاي روشن استفاده کرد و اگر اين انتخاب رنگ به اندازه کافي تحريک کننده باشد مي تواند سبب ايجاد واکنشي قوي در خريدار شود.
در اين زمينه بايد در انتخاب رنگ ها دقت کافي داشت. به طور مثال استفاده از رنگ صورتي در هر نوع بسته بندي مطلوب نيست. همچنين طراحي شلوغ بسته بندي ها، ارائه اطلاعات بيش از حد بر روي بسته و استفاده زياد از نمادهاي طراحي، از اشتباهاتي است که مي توان در طراحي بسته ها به آن اشاره کرد. البته بايد اين نکته را متذکر شد که اگر طرح و نقش هاي روي بسته به صورت ادامه دار در طراحي ها وجود داشته باشد، مي تواند به نوعي نشان آن برند تبديل گردند.
طراح باید تمام اطلاعات لازم درباره محصول، بازار، رقبا و کارفرما و ... را به دست آورد. طراح حرفه ای باید توان تحلیل دقیق خصوصیات فرهنگی کشورها و بازارهای خرد و کلان را داشته و دارای ویژگی های خاص باشد. وی علاوه بر اینکه باید درکی قوی از حجم و فرم داشته، باید گرافیست قابلی نیز باشد و در مورد تکنولوژی تولید و مواد مورد استفاده در صنعت بسته بندی، آگاهی کامل داشته باشد، زیرا این آگاهی باعث ارائه طرح های عملی، اقتصادی و ابتکاری خواهد شد.
 
مقوله بسته بندي در بازاريابي محصولات مصرفي نقش کليدي را ايفا مي کند. از اين رو مي توان بسته بندي را از نظر تأثيرات احساسي که در مصرف کننده ايجاد مي کند از ٣ ديدگاه بررسي کرد:
١- زيبايي شناسي ظاهری (روند ناخودآگاه )              
٢- قابليت استفاده مناسب و ایجاد لذت در استفاده (روند ناخودآگاه)
٣- واکنش هايي که ايجاد مي کند، ازقبیل بازتاب های اجتماعی و تاثیرات شخصی (روند خودآگاه )

بسته بندي بايد بتواند علاوه بر برآوردن نيازهاي بازاريابي و تبليغاتي انتظارات زير را نيز تأمين کند:

١- گنجاندن ومحافظت کردن از محصول 
٢- قابليت استفاده (کارکرد مناسب
٣- متمايز جلوه دادن محصول درقفسه فروش 
٤- برانگيختن احساسات خريداران  

کار فلکسو از ابتدایی ترین مراحل یعنی طراحی تا پایان، که مرحله چاپ است، با سایر روش های چاپی تفاوت اساسی دارد و واقعاً با آن ها قابل مقایسه نیست؛ از جمله چاپ افست. در افست سال ها کار و تجربه وجود دارد و ماهیت چاپ به صورتی است که مشکلات زیادی ایجاد نمی شود، ولی در فلکسو کلیه مراحل؛ طراحی، تهیه فیلم و کلیشه سازی و نهایتاً خود ماشین چاپ بسیار مهم است. بنابراین برای موفقیت در چاپ فلکسو، به طراح تخصصی فلکسو نیاز داریم. طراح باید اطلاعات بالایی داشته باشد و در حد خودش دستگاه چاپ فلکسو را خوب بشناسد. ٦٥ تا ٧٠  درصد سرنوشت چاپ در دست مراحل طراحی تا کلیشه سازی است.

 


تعداد دفعات مشاهده 1958