ماشين‌آلات چاپ و ساخت كارتن
یکشنبه 27 اردیبهشت ماه 1394

روش‌‌هاي چاپ روي كارتن و متعاقبا ماشين‌آلات چاپ آنها متفاوتند، (چاپ فلكسو، ليتوگرافي، لترپرس، افست، گراوور، سيلك و. . . . . . ) ولي آنچه مسلم است بيش از 80% از فرايندهاي چاپ روي كارتن را چاپ فلكسو تشكيل می‌دهد و به‌واسطة ‌اينكه جوهر اين فرايند آب‌شور است و بازيافت كارتن‌هاي فوق در ماشين‌‌هاي كاغذسازي كه‌ از OCC استفاده می‌كنند، در مرحله جوهرزدايي آسان است و اين امر سبب شده ‌است تا نگاه ويژه‌اي به اين فرايند چاپ شده و از جايگاه خاصي بر خوردار شود.

ماشين چاپ فلكسو از چند واحد تشكيل شده ‌است كه به صورت سري نصب شده و همگي توسط يك موتور محرك اصلي كار می‌كنند.

واحد تغذيه 

در واقع ورودي شيت مقوا بداخل ماشين است كه قابل تنظيم براي دامنه‌اي از حداقل تا حداكثر شيت‌ها بوده كه‌ از دو سيلندر معمولا سراميكي ساخته شده ‌است كه پس از ضربه‌‌ زدن شيت توسط شانه دستگاه، آن را گرفته و به طرف واحد چاپ می‌راند. فاصله دو سيلندر براي شيت‌ها سه لا و پنج لا و هفت لايه قابل تنظيم است و اين فاصله بايد اندكي كمتر از ضخامت شيت باشد تا به‌واسطة تماس و اصطكاك سبب راندن آن شود. نزديك شدن زياد دو سيلندر سبب می‌شود تا فلوت‌ها له شده و پاره‌اي از مقاومت‌هاي نهايي كارتن مثل مقاومت در برابر پشته‌‌سازي كاهش يابد.

واحد چاپ

واحد چاپ از دو سيلندر رنگ، يك سيلندر كليشه و يك سيلندر فشار تشكيل شده ‌است كه در اين بين قطر سيلندر كليشه‌ از همه بيشتر و قطر سيلندرهاي رنگ از همه كمتر است.

سيلندرهاي رنگ مماس به يكديگر و در خلاف جهت همديگر در گردشند. در بالاترين ارتفاع قرار دارند (در ماشين‌‌هاي قديمی‌در پايين ترين ارتفاع قرار داشتند و چاپ مقوا از زير بود) و جوهر توسط پمپ در بين آنها و در وسط طول سيلندر ريخته می‌شود. دو طرف سيلندرها نسبت به يكديگر تراز بوده و جوهر مذكور در طول سيلندرها حركت كرده و توسط نيروي وزن خود به محل اوليه خود بر می‌گردد.

سيلندرهاي رنگ در ماشين چاپ فلكسو داراي دو جنس متفاوت لاستيكي و فلزي می‌باشند. سيلندر لاستيكي بر اثر تماس با سيلندر فلزي مقدار اضافي جوهر را از سطح آن تميز كرده و در واقع با سيلندر فلزي كانالي براي عبور جوهر ساخته‌اند.

اما سيلندر فلزي مهمترين جزء ماشين چاپ است و عملكرد ماشين به نوع و نحوة ساخت آن بستگي دارد. در تمام سطح اين سيلندر حفره‌هاي بسيار كوچكي قرار دارد كه ‌اصطلاحا به آنها چشمه می‌گويند و به‌دليل وجود اين حفره‌ها به اين سيلندر، آنيلوكس نام نهاده‌اند.

نقش اين چشمه‌ها در كيفيت چاپ بسيار بسيار مهم است. مقطع سطحي اين حفره‌ها از چهار ضلعي تا شش ضلعي و هشت ضلعي ساخته می‌شوند و هرچه تعداد اين اضلاع بيشتر باشد عمر مفيد سيلندر بيشتر است و در تماس با كليشه ديرتر ساييده می‌شود. اين حفره‌ها در عمق به صورت منشور در آمده‌اند و تعداد اين حفره‌ها در واحد سطح معياري است براي كيفيت چاپ ماشين.

نقشي كه‌اين حفرات بر عهده دارند در واقع جاي دادن ميزان تعريف شده‌اي از جوهر داخل خود بوده و چون جوهر اضافه نيز توسط سيلندر لاستيكي تميز می‌شود، در نتيجه ضخامت فيلم جوهر كه توسط كليشه‌ از سيلندر آنيلوكس جدا می‌شود استاندارد و برابر 7 ميكرون می‌باشد. اهميت اين موضوع زماني دو چندان می‌شود كه در نقاطي از تصوير نياز به چاپ تركيبي و يا هافتون [4]باشد كه ضخامت فيلم بسيار بسيار تاثيرگذار است.

سيلندر كليشه پايين‌تر از سيلندرهاي رنگ است و كليشه كه يك لوح نرم ژلاتيني است و بر روي طلقي مونتاژ شده ‌است، بر روي سيلندر كليشه بسته می‌شود.

بر اثر چرخش سيلندرها كليشه ميزان يكنواختي از جوهر را از آنيلوكس گرفته و همان را عينا به شيت مقوا منتقل می‌كند. شيت مقوا از بين سيلندر كليشه و فشار حركت می‌كند. سيلندر فشار نيز بر اثر نزديك و يا دور شدن از سيلندر كليشه، فاصله را با توجه به ضخامت شيت‌‌ها تنظيم می‌كند و در نهايت شيت‌‌ها را به‌طرف جلو می‌راند.

بسته به اين كه ماشين چاپ چند رنگ باشد، به همان تعداد بايد واحد چاپ داشته باشد كه هر كدام مجزا و به‌صورت سري عمل می‌كنند كه ‌اين ماشين‌‌ها اصطلاحا از تك چاپ تا اخيرا به هشت چاپ رسيده‌اند.

نكته مهمی‌كه پرداختن به آن ضروري است، مكانيسم انعقاد مركب است چرا كه در چاپ‌‌هاي تركيبي كه رنگ‌ها بلافاصله بر روي هم می‌آيند، رنگ قبلي كه در واحد چاپ قبلي بر روي كاغذ خورده ‌است در زماني كمتر از نيم ثانيه بايد منعقد شود. پس از آنكه مركب به‌‌وسيلة ماشين چاپ، بر روي كاغذ قرار گرفت طي يكي از چند مكانيسم جذب، اكسيداسيون- پليمريزاسيون، تبخير و يا تركيبي از آنها صورت می‌گيرد. این پدیده با مکانیسم‌های مختلفی انجام می‌شود.

وقتي كه لايه‌اي مركب بر روي سطح ورق‌هاي كاغذ قرار گرفت، بخشي از آن فورا به داخل حفرات ورقه جذب می‌شود. ميزان جذب از كاغذ به كاغذي ديگر متغير بوده و به عوامل زيادي وابسته ‌است. فيلم مركب شامل سوسپانسيوني از ذرات رنگدانه مستقر بر روي عناصر ناقل مركب است. بخشي از بستر مايع مركب، به‌وسيلة عمل مويين فورا به‌داخل ورقه كشيده می‌شود و بدين طريق موجب می‌شود تا بقيه مركب بر روي سطح ورقه باقي بماند و باعث اتصال و تركيب رنگدانه‌ها به همديگر شده و لايه رنگي كم و بيش جامدي تشكيل شود.

ميزان جذب در كاغذهاي پوشش‌دار و بدون پوشش متفاوت است به طوري كه در كاغذ با پرداخت‌‌هاي نرمتر و زبرتر در مقايسه با پرداخت‌‌هاي سخت تر و صاف بيشتر است. آهاردهي سطحي نيز در ميزان جذب اثر منفي دارد. همنچنين غلطك‌‌زني زياد در مراحل نهايي كاغذسازي موجب كاهش ميزان جذب مركب می‌شوند.

مكانيسم ديگر فرايند اكسيداسيون- پليمريزاسيون است، اين فرايند ممكن است قبل از ماليدن مركب به سطح ورق‌ها آغاز شود. مركب‌هاي ساخته شده‌ از روغن‌‌هاي طبيعي و سنتزي، محتوي عناصر منعقد كنندۀ فلزي می‌باشد كه به عنوان كاتاليزور عمل كرده و عمل خشك شدن را تسريع می‌كند.

مكانيسم ديگر فرايند تبخيري است كه در آن مركب در معرض عوامل تسريع تبخير مانند حرارت و يا باد قرار می‌گيرد. البته ‌اخيرا از اشعة مادون قرمز و يا ماورا بنفش براي انعقاد و يا تثبيت مركب استفاده می‌كنند.

واحد چاك‌زن

اين واحد بلافاصله بعد از واحدهاي چاپ بر روي ماشين قرار دارد كه بعد از چاپ تصوير و متون بر روي كارتن دو طول و دو عرض جعبه كارتن را با خط تا انداختن و چاك‌‌زدن درب‌‌ها مشخص می‌كند و در واقع شيت ورق به صورت شكل زير در می‌آيد.

واحد جمع‌‌كننده

واحد جمع‌‌كننده طويل ترين واحد ماشين چاپ است كه در اين واحد كارتن از سر و ته به هم توسط چسب متصل می‌شود و جعبه كارتني كاملي شكل می‌گيرد. در انتهاي اين واحد كنتور تعداد در بسته نصب شده كه حين توليد، بسته‌ها با تعداد مساوي را به سمت بسته‌بندي روانه می‌شوند. پس از بسته‌بندي كارتن‌ها، آماده ارسال براي مصرف‌كننده می‌شوند.


تعداد دفعات مشاهده 2382