پنج خصیصه مدیران محبوب
دوشنبه 28 اردیبهشت ماه 1394

همواره از خود و دیگران می‌پرسیم که از مدیر منتخب مان چه انتظاری داریم و مدیران موفق باید دارای چه خصوصیاتی باشند؟
در چند هفته گذشته سعی کردم انتظاراتی که معمولا از مدیران وجود دارد را دسته‌بندی کنم. به سراغ نشریات رفتم، مقالات و تحلیل‌ها، نظرات موافق و مخالف این تحلیل‌ها و سایر مباحث در این باره را دنبال کردم.

مسلما این مباحث با معیارهای ارزشی که در مباحث آکادمیک و دنیای واقعی برای مدیران در نظر گرفته می‌شود همخوانی زیادی داشتند و باید توجه داشت اصول گفته شده در این مباحث تغییرناپذیر نیستند؛ به طور خلاصه می‌توان گفت که این پنج ویژگی اصلی در مدیران بیشتر از سایر ویژگی‌ها مورد توجه است:
وضوح: باید هر مدیری در ابتدا هدف خود را به وضوح بیان کند. آنها باید بگویند قصدشان چیست، چه کاری می‌خواهند انجام دهند و چگونه می‌خواهند این کار را انجام دهند. چنین چیزی نیازمند صراحت است. ابهام در گفتار یا مفهوم مانند وعده‌های غیرشفاف و مبهم، همکاران شما را ناامید می‌کند.
ثبات: ثبات در کار برای مدیران امری حیاتی است .کارمندان تمایل دارند، مدیران ارشد در هر جایی مسیر روشنی را دنبال کنند تا دقیقا بتوان فهمید که اکنون کجا هستند و هدف نهایی آنها چه خواهد بود.ثبات در مدیریت به دیگران اجازه می‌دهد تا عملکرد بهتری داشته باشند و بهره‌وری آنها با مشخص بودن هدف بیشتر شود. به این ترتیب اگر زمانی مجبور به تغییر و انتخاب مسیر جدیدی شوید، ثبات تضمین می‌کند که عملکرد جدید با آگاهی و رعایت اولویت‌ها انجام می‌گیرد. ثبات باعث حداقل شدن اقدامات شگفت آور ناگهانی می‌شود. 
تداوم حرکت: وقتی مدیریت شما در یک سازمان آغاز می‌شود، همه تمایل دارند شاهد عملی شدن وعده‌های مدیر خود باشند. معمولا از یک مدیر انتظار می‌رود نتایج را مدیریت کند و در نهایت کاری ارزشمند ارائه شود. نمی‌خواهیم ببینیم که مدیران بعد از انتخاب شدن وعده‌هایشان را فراموش کرده اند.
اصالت: اصالت مفهوم دشواری دارد، اما یکی از شاخص‌های همدلی و باورداشتن است. کارمندان می‌خواهند با مدیران خود احساس رابطه نزدیک داشته باشند. 
می‌خواهیم بدانیم که مدیران واقعا همان کسانی هستند که خودشان می‌گویند و در موقعیت‌هایی که پیش می‌آید با شرکت و کارمندان احساس همدلی دارند. ما از مدیران می‌خواهیم علاوه بر دیدن دنیا از دید خودشان آن را از دید ما هم ببینند.
اشتیاق: اشتیاق اولین چیزی است که هر مدیری باید آن را داشته باشد. اشتیاق معرف هیجان انگیزی است که مهم بودن هدف را اعلام می‌کند و نشان می‌دهد که مدیران نه فقط از روی وظیفه که از روی احساسات درونی نیز متعهد هستند. اشتیاق مدیران برای عمل به وظایفشان نشان دهنده حسی است که می‌گوید پروژه دارای انگیزه و انرژی درونی است.
به این ویژگی‌ها نه تنها در قالب خصیصه‌های یک مدیر، بلکه برای خودتان فکر کنید. آیا شما در حین انجام وظایف خود وضوح، ثبات، تداوم حرکت، اصالت و اشتیاق دارید؟

 

ترجمه: مهدی سریرچی


تعداد دفعات مشاهده 2559