مبانی موفقیت در تولید (بخش اول)
دوشنبه 28 اردیبهشت ماه 1394

از مشکلات موجود در صنعت چاپ و بسته بندی کشور می توان به مشکلات بخش فنی و بخش انسانی اشاره کرد. این موارد شاید در ظاهر خیلی ساده به نظر برسد ولی در روند تولید تأثیر منفی زیادی خواهد داشت. با توجه به این مسائل می توان روند و کیفیت تولید را هرچه  بهتر نمود.

  • برای رسیدن به یک تولید موفق، با کیفیت و راندمان قابل قبول می بایستی به چه نکاتی توجه داشت؟

باید دقت داشته باشیم که سرعت بالا تنها عامل رسیدن به یک تولید موفق نیست بلکه اپراتور ماشین آلات باید پس از رسیدن به کیفیت خوب و قابل قبول و برطرف کردن ایرادات محصول تولیدی، اقدام به بالا بردن سرعت خط تولید نماید. با این کار میزان کمتری محصول با کیفیت پایین تولید خواهد شد. در واقع مدیریت کردن سرعت ماشین و انتخاب شایسته میزان سرعت خط تولید، یکی از عوامل رسیدن به تولیدی سالم است. لازم است مدیران اجازه دهند اپراتورها در مدت زمان کوتاهی ضمن داشتن آرامش، ایرادات را برطرف نمایند. عامل بعدی که در رسیدن به تولیدی بدون نقص و موفق می توان از آن یاد کرد، آموزش اصولی نفرات تولید متناسب با محیط انجام وظیفه آنهاست. در واقع می بایستی از خود بپرسیم آیا تمامی اپراتورها به تمام مسائل فنی و ایمنی محیط انجام وظیفه خود تسلط دارند؟ آن وقت انتظار داشته باشیم آنها بتوانند از محصول تولیدی و سلامتی خود در برابر خطرات احتمالی حراست کنند.


عامل سوم، استفاده از مواد اولیه مرغوب می باشد. منظور از مواد اولیه مرغوب مواد گران قیمت نیست بلکه مواد مصرفی هستند که انتظار ما را برای یک تولید بدون نقص برآورده کنند. موادی هستند که در ظاهر قیمت پایینی دارند و آنقدر خسارت به بار می آورند و آنقدر تولید را تحت تأثیر قرار می دهند که می توان آنها را به عنوان مواد اولیه بسیار گران قیمت محسوب کرد، حال آنکه آنها گرانند ولی بی کیفیت! 
عامل چهارم، پیش بینی و پیشگیری از توقعات تولید با راهکارهایی مانند مراقبت و نگهداری صحیح از خطوط تولید و همچنین آماده سازی به موقع مواد اولیه مورد مصرف در خطوط تولید است قبل از آنکه تأخیر ورود آن به چرخه تولید موجب وقفه شود.

  • اصولاً مدیران می بایست به چه نکاتی متمرکز شوند؟

مدیران یکی از تأثیرگذارترین نفرات در کارخانجات تولیدی هستند که در صورت ایفای نقشی شایسته می توانند موجبات موفقیت یک مجموعه را فراهم سازند. آنها با درایت خود می توانند بصورت هدفمند از تخصص و انرژی نفرات به نفع تولیدی سالم و با کیفیت با راندمانی قابل قبول استفاده نمایند.
همچنین مدیران می توانند با دقت نظر خود و با جایگزینی مودت و دوستی بین نفرات تولید، آنها را برای ایفا نقش یاری کنند. بعضاً مشاهده می شود عدم ارتباط درست و کدورت ها باعث می شود عملکرد نفرات نسبت به یکدیگر تغییر کرده و منافع مجموعه به چالش کشیده شود. هنوز در کمال تأسف شاهد هستیم بعضاً اشکالاتی در مجموعه ها باقی است در حالیکه اگر همدلی و اتحاد جایگزین فاصله ها گردد این ایراد به راحتی برطرف می شود. همچنین از وظایف مهم مسئولین، می توان به انتصاب شایسته نفرات و کارآمد برای پست هایی کلیدی اشاره کرد.

 

منبع:

شرکت تولیدی صنعتی میثم کاغذ

تیم مهندسی فروش _ امیر سرخیل


تعداد دفعات مشاهده 1938