مبانی موفقیت در تولید (بخش دوم)
دوشنبه 28 اردیبهشت ماه 1394

از مشکلات موجود در صنعت چاپ و بسته بندی کشور می توان به مشکلات بخش فنی و بخش انسانی اشاره کرد. این موارد شاید در ظاهر خیلی ساده به نظر برسد ولی در روند تولید تأثیر منفی زیادی خواهد داشت. با توجه به این مسائل می توان روند و کیفیت تولید را هرچه بهتر نمود. 

  •  بزرگترین نقص فنی موجود در کارخانجات کشور چیست؟

عدم پوشش داکت های حرارتی با عایق مناسب بزرگترین نقص فنی موجود در کارخانجات تولید ورق و کاغذ در کشورها می باشد که متأسفانه این نقیصه هزینه و خسارات فوق العاده سنگینی را به مجموعه های تولیدی تحمیل می کند. حال اینکه تمام این اتفاقات مستمر و بدون اینکه به چشم بیاید در حال رخ دادن است. بخشی از سرمایه که می بایست در جهت منافع شرکت ها بکار گرفته شود بدون اینکه دیده شود از مسیرها و لوله ها حرارت از دست رفته و به هوا می رود. حال اینکه این گرمایی که به آسانی هدر رفتن آن ملموس نیست پول و سرمایه است که از دست می رود. مشکل اصلی در اینگونه ایرادات این نیست که کسی آن را نمی داند. بلکه اشکال در این است که کسی دانسته های خود و دیگران را در جهت برطرف کردن اینگونه اشکالات بکار نمی بندد. وقتی در شرکت های مختلف این ایراد مشاهده می گردد عنوان می شود که هر روز پول و سرمایه شما مادامی که ماشین آلات روشن هستند به هدر می رود، هیچکدام نمی گویند که ما این مسأله را نمی دانستیم! بله همه می دانند فقط مشکل اینجاست که دانسته های خود را در جهت رفع این ایرادات بکار نمی برند!

در یکی از کارخانجات جنوب کشور با این مورد برخورد کردم. پیشنهاد دادم عایق کاری اصولی با نظارت خودم انجام گردد، قبل از انجام پروژه میزان مصرف روزانه گازوئیل در بویلرها را اندازه گیری کردیم و ثبت کردیم. در نهایت متعهد شدم اگر از نظر مالی این کارها نتیجه مطلوبی نداشت کل هزینه این کار را بعهده می گیرم و پرداخت می کنم. بعد از یک هفته عایق کاری اصولی با نظارت خودم انجام شد. سپس گزارش مصرف روزانه سوخت در 8 ساعت کاری با زمان بعد از عایق کاری مقایسه گردید مشاهده شد روزی 250 لیتر گازوئیل کمتر مصرف شده است. حال این عدد 250 لیتر را در 365 روز ضرب کنید ببینید در یک سال چه مقدار سرمایه هدر می رود؟ کمی تأمل کنید آیا هزینه های عایق کاری ارزش این را ندارد که از هدر رفتن اینهمه سرمایه که اخلاقاً نیز ملزم به حفاظت از آن هستیم جلوگیری کنیم؟؟

 

نکته: عایق کاری اصولی چگونه باید باشد؟ عایق کاری درست و اصولی زمانی انجام شده است که اگر ما دست خود را روی لوله های عایق کاری شده قرار دادیم به هیچ عنوان احساس گرما نکنیم. چون اگر احساس گرما کردیم معنا و مفهومش اینست که آن گرما پول است که به هدر می رود. ضمن اینکه استفاده بهینه از گرما در روند تولید در ماشین آلات تولید نیز تأثیر مثبتی دارد و نیز بویلرهای حرارتی و تأسیسات وابسته نیز دیرتر مستهلک می شوند.

 

  • چرا کشورهای توسعه یافته ماشین آلات بعضاً سالم خود را دوباره مونتاژ کرده و به کشورهای در حال توسعه می فرستند؟

چون دیگر توجیهی ندارد که در آن ماشین آلات و خطوط تولید با مصرف بالای انرژی و نیروی انسانی بیشتر و توقفات مکرر، زمان آنها را بگیرد. حال اینکه می توانند ماشین آلاتی را جایگزین کنند که در طراحی آنها با مصرف کمتری از انرژی و نیروی انسانی، بدون توقف بتوانند در زمان کمتر تولیدی بهتر با راندمان و کیفیت قابل قبول را برایشان در بر داشته باشد.

برای این منظور می توان خودرو سواری یا کامیون های حمل بار را یادآور شد. همه ما یادمان هست که چندین سال قبل چه اتومبیل هایی در اطراف ما بودند اما الان کمتر کسی رغبت نشان می دهد که از آنها استفاده کند. چرا؟ چون الان با مقداری سرمایه بیشتر می توان خودرویی را انتخاب کرد که هر صد کیلومتر را با مصرف سوخت کمتر، با ایمنی بالاتر، با آرامش و راحتی بیشتر را بدون توقف طی کند! برای این موارد دیگر جثه بزرگ، وزن سنگین، موتور عظیم مفهوم ندارد. فقط و فقط راندمان و کارایی و ایمنی و کیفیت قطعات هستند که خودنمایی می کنند. یادمان هست در گذشته کامیون هایی سنگین وزن با تعداد چرخ های بیشتر با سروصدای فراوان و آلوده کنندگی بالا وجود داشتند تا چند تن بار را در مدت زمان طولانی با دشواری فراوان جابجا کنند حال اینکه کامیون هایی جایگزین شدند که با سوخت کمتر با درصد کمتری آلوده کردن هوای محیط با ایمنی بالاتر در مدت زمان کمتر آن تناژ را جابجا کنند. ضمن اینکه نیروی انسانی کمتری درگیر انجام این سرویس گردیده و کسانی که این خدمات را انجام می دهند نیز کمتر احساس خستگی می کنند.

 

 

منبع:

شرکت تولیدی صنعتی میثم کاغذ

تیم مهندسی فروش _ امیر سرخیل

 


تعداد دفعات مشاهده 1443