مبانی موفقیت در تولید (بخش سوم)
دوشنبه 28 اردیبهشت ماه 1394

بلبرینگ ها از اصلی ترین عوامل در سالم بودن ماشین آلات می باشند. دقت در Lubrication (روغن کاری، گریس کاری) از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

بلبرینگ ها از اصلی ترین عوامل در سالم بودن ماشین آلات می باشند. دقت در Lubrication (روغن کاری، گریس کاری) از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که می دانید داخل بلبرینگ ها توپهای فلزی بصورت گرد (Ball bearing) و نیز به صورت استوانه (Yoll braring) موجود می باشد و در حالتی که ماشین آلات به گردش درمی آیند این ساچمه های فلزی بر روی کونس می لغزند تا ماشین به حرکت درآید. از این رو روانکاری این قطعه بسیار مهم و حیاتی می باشد.

بعضی از آنها در قسمت هایی از ماشین بکار رفته اند که همراه با حرارت ماشین می بایستی کار کنند یعنی اگر روانکاری و نگهداری نشوند به سرعت خراب می شوند. در بلبرینگ هایی که در مجاورت حرارت می باشند از نظر نگهداری می بایستی به موارد ذیل توجه کرد:
اگر موارد روان کننده (روغن و گریس) در برابر حرارت مقاوم نباشند ممکن است پس از گذشت مدت کوتاهی تبخیر شده و از بین بروند. باید بدانیم اگر بلبرینگ ها خشک کار کنند به سرعت از بین می روند.
گریس های مقاوم در برابر حرارت موجود می باشد که در این نوع از بلبرینگ ها باید به کار بروند. معمولا در روش روانکاری با روغن نیازی نیست که از روغن های مقاوم در برابر حرارت استفاده شود چون سیستم به گونه ای می باشد که روغن در داخل بلبرینگ ها در جریان است و دائماً روغن سرد و تازه جایگزین روغن های داخل بلبرینگ می شود با این روش بلبرینگ هم روانکاری می شود و هم خنک می گردد.
البته بلبرینگ هایی هستند (RZ و Z) که بسته به موقعیتی که می خواهند استفاده شوند نیازی به روانکاری ندارند چون در طراحی آنها روانکاری توسط گریس موجود در داخل خود آنها لحاظ شده است. ولی آنها در شرایط مجاورت در دمای بالا کارایی ندارند. 
از موارد مهم دیگر که می توان در حافظت از سلامت بلبرینگ ها به آنها اشاره کرد این است که نباید بلبرینگ ها را بی جهت تحت فشار اضافی و بی مورد قرار دهیم البته Roll breaing ها جهت تحمل فشارهای زیاد طراحی و ساخته شده اند ولی تا حد امکان می بایستی شرایطی را فراهم کنیم که آنها با تحمل فشار کمتری کار کنند.

 

آیا می دانستید متأسفانه در بسیاری از کارخانجات کشور با عدم مراقبت و رسیدگی مناسب به این قطعه باارزش خسارات سنگینی به مجموعه ها وارد می شود؟؟ حال اینکه اگر مراقبت و نگهداری اصولی صورت گیرد و به موقع مورد بازبینی قرار گیرند از بروز خسارات شامل توقف ماشین، خرید بلبرینگ های جدید و هزینه تعویض آنها جلوگیری می شود.

اندازه تزریق داخل بلبرینگ چقدر است؟

معمولاً یاتاقان ها (محل قرار گرفتن بلبرینگ ها) یک ورودی و یک خروجی دارند. می بایستی از ورودی آنها با گریس پمپ به اندازه ای گریس تازه تزریق گردد تا از خروجی آنها گریس های فرسوده خارج شده تا اپراتور خارج شدن گریس تازه از خروجی را مشاهده شود.
پس از مدتی دقت در نگهداری بلبرینگ ها مسئول نگهداری از آنها متوجه خواهد شد که بلبرینگ های خط تولید آنها پس از چند روز با این سرعت کارکرد ماشین آلات نیاز به گریس کاری مجدد دارند.

 

 

تهیه و تنظیم:
امیر سرخیل


تعداد دفعات مشاهده 1548