مکرمه قنبری
شنبه 07 شهریور ماه 1394

مکرمه قنبری نوجوانی مازندرانی بود که به اجبار, همسر کدخدای پیر روستا شد.

به دلیل ذوق هنری که داشت عروسهای روستا را آرایش میکرد.

از کودکی دختری با نشاط و زرنگ بود که به کشاورزی، مامایی، خیاطی،آرایشگری علاقه داشت و در این زمینه ها هم فعالیت میکرد.

در ٦٤ سالگی بعد از فوت همسرش گاوی خرید که بعلت علاقه زیادش به گاو خودش هر روز مسافت زیادی را طی میکرد برای چرای گاو. پس از چندی بیمار شد و فرزندانش بدون اطلاع او گاو را فروختند که باعث افسردگیه مکرمه شد.

برای فراموشیه از دست دادن گاوش به نقاشی پناه برد.

او بدون اینکه در گذشته آموزش نقاشی دیده باشد با گیاهان رنگی رنگ درست کرد و بر روی دیوارهای خانه، در و پنجره ها و نرده ها شروع به کشیدن کرد.او از شوهرش داستانهایی درباره شخصیت های شاهنامه، لیلی و مجنون ،پری دریایی و همچنین داستان ابراهیم و اسماعیل، یوسف و زلیخا، مسیح و مریم شنیده بود که از حفظ بود. همه این داستانها را به تصویر کشید.

کمپانی امریکایی فاکس امتیاز ساخت فیلم زندگی او را خرید ، چندین صحنه از روستای محل زندگی و خانه مکرمه فیلمبرداری کردند و نقش او را مریل استریپ بازی خواهد کردو قرار است این فیلم در هالیوود ساخته شود.

نمایشگاهی از نقاشیهای او در لس آنجلس و کالیفرنیا تشکیل شد. در سال ٢٠٠١ مکرمه به عنوان بانوی نقاش سال در ( استکهلم ) سوئد انتخاب شد. او را نقاش پست مدرن میدانند.

مکرمه دوم آبان سال ٨٤ در سن ٧٧ سالگی درگذشت، خانه او واقع در روستای دری کنده، سه کیلومتری جاده بابل، قائمشهر، اکنون به موزه تبدیل شده است.

پیرزن نقاش و بی‌سوادی که به شهرتی جهانی رسید

, مکرمه قنبری, نقاش خودآموخته, روستاهای شمال کشور, ؛ کسی که بدون داشتن سواد، از دل یکی از گمنام‌ترین روستاهای شمال کشور، در 70 سالگی به شهرت جهانی رسید.

دوم آبان ماه، سالروز درگذشت مکرمه قنبری، نقاش خودآموخته است؛ کسی که بدون داشتن سواد، از دل یکی از گمنام‌ترین روستاهای شمال کشور، در 70 سالگی به شهرت جهانی رسید.

مکرمه قنبری معروف به «ننه مکرمه» در سال 1307 در شهرستان بابل متولد شد. ازدواج ناخواسته در 14 سالگی و گذراندن زندگی سخت، تاثیر عمیقی بر روحیه‌ی او گذاشت. این درد و رنج بعدها در نقاشی‌های او نمود پیدا کرد. علاقه‌ به هنر از همان دوره‌ی کودکی در مکرمه وجود داشت، اما سرانجام این علاقه در 70 سالگی این زن به صورت تابلوهایی از نقاشی نمود پیدا کرد.

ماجرای جدی شدن علاقه‌ مکرمه به نقاشی جالب توجه است. او گاو محبوبی داشت که فرزندانش به دلایل مختلف و بدون اطلاع خود او، آن را فروختند. این اتفاق او را به شدت غمگین کرد و باعث شد احساساتش را به وسیله‌ کشیدن طرح‌ها و رنگ‌آمیزی آن‌ها بروز بدهد. اولین پرتره‌ای که قنبری نقاشی کرد، تصویری از یک گاو بود که میزان تاثیر این اتفاق بر روح او را آشکارتر می‌کرد.

یکی از فرزندان مکرمه پس از این‌که متوجه علاقه‌ مادرش به هنر نقاشی شد، در سفر به شهر برای او وسایل نقاشی تهیه کرد و آن‌ها در اختیار او قرار داد. مکرمه نقاشی‌هایی را روی کاغذ می‌کشید و پسرش آن‌ها را به احمد نصراللهی، استاد نقاشی‌اش نشان می‌داد. نصراللهی پس از دیدن آثار مکرمه با گالری سیحون برای برپایی نمایشگاهی از نقاشی‌های او صحبت کرد و نخستین نمایشگاه این هنرمند خودآموخته در سال 1374 در گالری سیحون برگزار شد.

نمایش عمومی آثار قنبری در تهران پایان راه این نقاش نبود. رفته رفته توجه هنرمندان و هنردوستان از سراسر دنیا به آثار او جلب شد. او در سال 2001 برای برپایی نمایشگاهش به اروپا سفر کرد و به عنوان «زن سال سوئد» برگزیده شد. استقبال از نمایشگاه مکرمه در سوئد باعث شد کشورهایی چون انگلیس و آمریکا هم برای برپایی نمایشگاه از او دعوت به عمل بیاورند. در سال 1384 نیز نمایشگاهی از آثار قنبری در لس‌آنجلس برپا شده بود. هم‌اکنون مکرمه قنبری و نقاشی‌هایش در دنیا شهرت زیادی دارند.

بسیاری از کارشناسان، مکرمه را نقاش سبک پست‌مدرن می‌دانند. البته برخی هم تعلق این هنرمند به سبک و جریان خاصی از هنر را درست نمی‌دانند، چون معتقدند نقاشی‌های مکرمه قنبری که بدون آموزش و تحصیل خلق شده‌اند، نمایانگر درونیات ناب این زن هستند. تاثیر اتفاقات تلخ زندگی بر روحیه‌ی او، باعث پناه بردنش در سال‌های پیری و تنهایی به نقاشی شد و در واقع او خود واقعی‌اش را با تمام رویاها، حسرت‌ها و آرزوهایش در تصویرهایی که نقاشی کرده، به مخاطب نمایانده است.

نقاشی‌های این زن هنرمند دارای عناصری از زندگی واقعی و همچنین خیالات او هستند. او علاوه‌بر نشان دادن بخش‌هایی از زندگی واقعی روستایی، تابلوهایی را خلق کرده که در آن‌ها، انسان‌ها از دنیای رئال و واقعی فاصله گرفته‌اند اما حالات آن‌ها برگرفته از همان رویدادهای زندگی مکرمه هستند. دیوارهای خانه‌ی مکرمه که مملو از نقاشی‌های او هستند، علاوه‌بر نشان دادن دغدغه‌ها و رنج‌های این زن، به نوعی بیانگر تاریخ شفاهی منطقه‌ی زندگی او هستند.

خانه‌ی مکرمه قنبری هم‌اکنون به موزه و جایی برای بازدید علاقه‌مندان از هنر این هنرمند نقاش تبدیل شده است.

خبرهایی مبنی بر ساخت فیلمی از زندگی این هنرمند توسط کمپانی فاکس در هالیوود منتشر شده بود که گفته می‌شد نقش مکرمه را «مریل استریپ»، بازیگر سرشناس هالیوود بازی خواهد کرد.

مکرمه قنبری در دوم آبان ماه سال 1384 بر اثر عوارض ناشی از سکته‌ی مغزی در بیمارستان یحیی‌نژاد بابل درگذشت.

بازی «مریل استریپ» در نقش مکرمه قنبری جدی شد.

«مریل استریپ» بازیگر هالیودی در فیلم یک کارگردان ایرانی‌الاصل نقش«مکرمه قنبری» نقاش زن ایرانی را بازی می‌کند.

«علی بلبلی»فرزند مرحوم «مکرمه قنبری» گفت: بیش از یک سال است که کار برای ساخت این فیلم شروع شده و تهیه کنندگان هالیودی بعد از فوت مادر به ایران آمدند و از تمام عکس‌ها،نقاشی‌ها و زندگی مادر عکس و فیلم تهیه کردند.در حال حاظر فیلم‌نامه توسط یک نویسنده هالیودی که خانم انگلیسی است درحال نوشتن است و «مریل استریپ» نیز برای بازی در این نقش موافقت کرده است ولی هنوز با توجه به اینکه قرار بود تغییراتی در آن صورت بگیرد کار به اتمام نرسیده است. هم اکنون یک کارگردان ایرانی‌الاصل کارگردانی این فیلم را به عهده گرفته است و قرار است ایشان با انتخاب بازیگران خوب برای این فیلم، فیلمبرداری آن را آغاز کند. وی ادامه داد: در خصوص زندگی و هنر مادر فیلم‌های زیادی ساخته شده است که ازجمله می‌توان به فیلم مستند«ابراهیم مختاری»اشاره کرد که در بیش از 10 جشنواره جهانی شرکت کرد و جایزه اول را گرفت و یک کارگردان زن امریکایی نیز به ایران آمده بود و مستنداتی را در باره زنان ساخت که زندگی افرادی مثل مادر من ،فروغ فرخ‌زاد و چند شخصیت دیگر در این فیلم به تصویر کشیده شد.که این فیلم ها به خودی خود درجهان تاثیرات بسیاری را گذاشتند و در واقع اینها و همچنین نمایشگاهی از آثار مادر در آمریکا باعث ایجاد ساخت چنین فیلمی شد.


تعداد دفعات مشاهده 6441