شركت توليدي كـاغذ و مقواي ياران
شنبه 04 اسفند 1397 ساعت 11:50

شركت توليدي كـاغذ و مقواي ياران در سال 1383 تاسيس و پس از پنج سال مطالعات و تحقيقات علمي در زمينه توليد كاغذ و مــقوا تــوسط مهندسين و متخصصين داخلي و خارجي همراه با آخرين تكنولو‍‍ژي روز دنيا در مساحتي بالغ بر 17800 متر مربع در شهرك صنعتي بزرگ شرق اصفهان با هدف توليد كـــاغذ و مقواي وايت تاپ125گرم با ظرفيت سالانه سي هزار تن به بهره برداري رسيد.
 شـركت توليدي مقواي يـــــاران اين افتخار را دارد كه پس از آغاز فعاليت خود در عرصه توليد كاغذ و مقوا همواره محصولاتي را به بازار عرضه داشته كه اغلب وارداتي بوده و يا به نوعي با مشكلات فراواني همراه بوده است، اين شركت در ادامه فعاليت خود تلاش دارد توليد خود را روزانه به 80 تن برساند.

سایت صنایع کاغذ و کارتن ایران (کارتن اینفو)، ضمن تشکر و تقدیر ویژه از همراهی آقایان مهندس دهقان (مدیر فنی) و مهندس امیرخانی (مدیر تولید) در بازدید از بخش های مختلف کارخانه مقوای یاران، مصاحبه ای با جناب آقای پرچمی مدیرعامل این مجموعه انجام داده است که به شرح ذیل می باشد:

 

  •     جناب آقای پرچمی، لطفا درخصوص سابقه این شرکت توضیحاتی بفرمایید؟

شرکت مقوای یاران در سال 1383 تأسیس و به صورت قانونی ثبت شد و به سمت ایجاد یک کارخانه تولیدی با هدف تولید مقوای بهداشتی رفت.

ایده اولیه این کارخانه، با علاقه به درخت و جنگل آغاز شد که جلوی آسیب های زیست محیطی را بگیرد و تخصص زیادی در این زمینه نداشتیم. بنابراین شروع به بررسی و تحقیق در این زمینه کردیم. یک تیم کارشناس در زمینه کاغذ و کارتن و ورق در این مدت تحقیقات گسترده ای انجام دادند که این تحقیقات 5 سال و 3 ماه به طول انجامید. در نهایت در سال 1389 ماشین آلات کارخانه را وارد کردیم و استارت کار برای تولید کاغذ تاپ وایت، مقوای پشت طوسی و کاغذ کوت زده شد. ساخت کارخانه 18 ماه زمان برد و در این مدت ما توانستیم تست سرد را بزنیم و کاغذ را تولید کنیم.
یک ماه و نیم کاغذ قهوه ای تولید کردیم و بعد از آن موفق به تولید کاغذ تاپ وایت شدیم. تمام تلاش ما بر این بود که کاغذ تاپ وایت را همانند نمونه های خارجی و حتی بهتر از آن تولید کنیم که خوشبختانه موفق به انجام این کار شدیم و معیارهایمان به سمت تخصص و کیفیت کاغذ رفت. اولین کاغذ تولیدی را در سال 90 به بازار عرضه کردیم که با استقبال خوبی از طرف مصرف کنندگان مواجه شد.
کیفیت کاغذ تولیدی در حد خوبی بود ولی مشکلی که با آن روبرو شدیم، جذب آب بود. برای حل این مشکل از مواد شیمیایی خارجی استفاده کردیم. همچنین با بعضی تولیدکنندگان داخلی صحبت کردیم و آنها را تشویق به تولید این ماده کردیم. خوشبختانه یکی از تولیدکنندگان در حال حاضر این کار را انجام می دهد.

 

  • از برنامه های آتی تان بگویید؟

از دیگر برنامه های تولید این شرکت، تولید کاغذ 5 و 7 لایه است که با مواد شیمیایی خارجی و ماندگاری بالای سه ماه و نیم باشد. زیرساخت های آن انجام شده است.  همچنین کاغذ کوت که مناسب چاپ های لیزری و چندرنگ است و کاغذ براق و رنگی که تا سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید نیز مربوط به خط تولید جدیدمان است.
 

  • معمولا به چه کشورهایی صادرات داشته اید؟

صادرات ما به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه، عراق، ترکمنستان، ازبکستان، ارمنستان و تاجیکستان بوده است. البته به کشورهای افغانستان و پاکستان نیز صادرات داشته ایم.
 

  • در حال حاضر چند نفر در مقوای یاران مشغول کار هستند؟

ما 156 پرسنل داریم که در 3 شیفت کار می کنند. از این تعداد 111 نفر متخصص و فوق تخصص هستند. این کارخانه در فضایی به مساحت 17800 مترمربع در 3 طبقه تولیدی و 3 طبقه اداری مشغول فعالیت می باشد.
 

  • سیاست قیمت گذاری شما به چه صورت است و نوسان بازار تا چه اندازه بر این سیاست ها تأثیرگذار بوده است؟

متأسفانه کشور ما از نظر اقتصادی در وضعیت بحرانی است. شرکت ما قیمت ها را براساس قیمت تمام شده و سود جهانی مشخص می کند که بتواند پایدار بماند.
شرکت هایی هستند که در زمان افزایش قیمت کاغذ بدون هیچ محاسبه ای قیمت شان را بالا برده اند و پس از کاهش قیمت در بازار، حاضر به کاهش قیمت محصولات خود نبوده اند. این شرکت ها خود به خود از چرخه تولید خارج می شوند.
زمانی که قیمت کاغذ به بالاترین حد خود رسید، ما قیمت را زیر قیمت بازار آوردیم. وقتی کاغذ در بازار با کاهش قیمت روبرو شد، این مورد باعث شد که ما جلوتر از بازار حرکت کرده باشیم و این مسأله باعث ماندگاری ما در تولید شد. ما سودمان را از تخصص و ماندگاری در بازار به دست می آوریم.

 

  • با توجه به سابقه جنابعالی در بحث تولید، آیا حمایت سازمان های مربوطه کمکی به بهتر شدن شرایط تولید کشور می کند؟

نظر من این است که بهتر است ارگان های مربوطه مزاحمتی برای تولیدکنندگان ایجاد نکنند. در بیشتر موارد وقتی طرحی برای حمایت از تولیدکنندگان مطرح می شود، مشکلات تولیدکنندگان بیشتر می شود. اگر این حمایت ها نباشد تولیدکننده بهتر می تواند کارش را انجام دهد.
با توجه به اینکه کارخانه کاغذسازی ضایعات تولید می کند، ما برنامه ریزی کرده و برای کاهش مصرف آب و به حداقل رساندن ضایعات، تصفیه خانه ای را در همین کارخانه ساختیم. گیاهان و درختان کارخانه، از همین آب تصفیه شده آبیاری می شوند و هیچ مشکلی وجود ندارد. با این موارد، محیط زیست می گوید که ما به طبیعت ضربه می زنیم!! من تا حدودی این موارد را مربوط به نبود تخصص در زمینه های مختلف می دانم که باعث بروز مشکل برای تولیدکننده می شود.

 

  •  و مطلب پایانی...

متأسفانه واردات بی رویه کشور ما را دچار مشکل کرده است. کاغذهایی که در داخل تولید می شود نباید وارد شود. کاغذهایی که ما توانایی تولید آن را نداریم وارد کنند، این باعث پیشرفت ما می شود.
معمولا کالاهای غیرضروری در اولویت واردات قرار گرفته اند، محصولاتی که اگر نباشند هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد مثل تنباکو.
از طرفی اگر تولیدکننده کاغذ و کارتن، محصول خوبی تولید کند و برای کارش ویترین درست نکند و اولویت کارش کیفیت باشد، مشتری حتما محصول داخلی را مصرف خواهد کرد و این کمک زیادی به اقتصاد کشور می کند. متأسفانه حضور بعضی دلالان به این مسأله دامن زده است. مواردی بوده که مقوای تولیدی کارخانه خودم را به اسم جنس خارجی، با قیمت خیلی بالاتر به من پیشنهاد کرده اند. این دروغ ها نابودکننده صنعت است. مهمترین چالش این صنعت این است که اپراتور و نیروی متخصص خیلی کم است.

 

گزارش تصویری بازدید از کارخانه تولیدی کاغذ و مقوای یاران

 

شماره تماس دفتر: 83-36205081-031

شماره تماس کارخانه: 4-46412563-031

آذرس کارخانه: کیلومتر 25 جاده نائین - شهرک صنعتی بزرگ شرق اصفهان - خیابان شیخ بهائی غربی - انتهای بلوار حافظ


 

تعداد دفعات مشاهده 19634
نظر بدهید 19 12