تاکید ما رسیدن صنایع نیشکر به تولید کاغذ است:
سه شنبه 15 دی 1394 ساعت 09:03

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: تاکید ما رسیدن صنایع نیشکر به تولید کاغذ است تا مجبور نباشیم برای تولید کاغذ به جنگل ها و درختان طبیعی دست درازی کنیم.

به گزارش سایت اطلاع رسانی صنایع کاغذ و کارتن ایران به نقل از خبرگزاری مهر،معصومه ابتکار ظهر امروز در مراسم افتتاحیه تصفیه خانه دعبل خزایی در اهواز اظهار کرد: اکنون ۶ شرکت از هفت شرکت نیشکر این تصفیه خانه را راه اندازی کرده و امیدوارم آن یک واحد این کار را انجام بدهند.

وی افزود: این شرکت ها سیستم تصفیه پساب صنعتی را دایر کردند و پرونده پساب های صنعتی کشت و صنعت نیشکر با ضابطه زیست محیطی تکمیل می شود.

ابتکار عنوان کرد: همه شرکت های نیشکر نقش مهمی در اقتصاد منطقه و ایجاد اشتغال داشتند و در دوره ای به عنوان یک راهبرد اقتصادی در بخش کشاورزی مطرح و مورد توجه بود. شاید اگر از ابتدا، سیاست های زیست محیطی مورد نظر در برنامه ریزی و ارزیابی زیست محیطی با توجه به وسعت و گستره ۷۰ هزار هکتاری این صنعت مورد توجه قرار می گرفت این مشکلات فعلی پیش نمی آمد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست عنوان کرد: مدیریت زهاب کشاورزی، مهم و جدی است که کماکان باید ساماندهی شود. در الزامات زیست محیطی صنایع جانبی و بازیافت ضایعات و بقایای نیشکر مدنظر بوده که خوشبختانه تعدادی از این مجموعه ها اعم از تولید ام. دی. اف، نئوپان و الکل راه اندازی شده و امیدوارم که اگر مشکلاتی هم وجود دارد، حل شود.

ابتکار بیان کرد: بر تولید کاغذ تأکید دارم و می خواهم تأکید کنم که تولید کاغذ هم به سرعت شکل بگیرد چون در حوزه پسماند و گردش اقتصادی بسیار مهم است و به کاهش برداشت از چوب طبیعی جنگل ها برای تولید کاغذ کمک می کند.

وی گفت: اینها مجموعه مسائلی است که از ابتدا برای کشت و صنعت های نیشکر پیش بینی شده بوده و مجموعه الزامات زیست محیطی که خوشبختانه مورد توجه قرار گرفته و انتظار می رود که این روند استمرار پیدا کند و برقراری نظام های مدیریت HSE در همه این واحدها مورد توجه قرار بگیرد.

ابتکار افزو: در راستای توجه به بهینه سازی مصرف آب هم تلاش های خوبی شده ولی انتظار می رود با مشکلاتی که وجود دارد و رویکردی که دولت یازدهم در موضوع محیط زیست در پیش گرفته شاهد اصلاح الگوهای مصرف آب در بخش کشاورزی باشیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اظهار کرد: به هر حال موضوع محیط زیست برای دولت یازدهم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و رئیس جمهور بارها در مورد آن تأکید داشته به ویژه برای استان هایی مثل خوزستان که به دلیل برنامه های متعدد صنعتی، نفتی و کشاورزی، فشار زیادی را به محیط زیست وارد کردیم، بنابراین رعایت الزامات زیست محیطی اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند چون برای ارتقای کیفیت زندگی مردم و برای حفظ کیفیت طبیعت آب و هوا این الزامات اهمیت بسیار زیادی دارد.

ابتکار بیان کرد: دولت هم توجه جدی به این موضوع دارد و خوشبختانه با ابلاغ سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست توسط مقام معظم رهبری، یک فضای جدید پیش آمده که با همدلی و همراهی همه قوای مقننه، مجریه و قضائیه برای ارتقای سطح محیط زیست کشور تلاش کنیم و گام های مؤثری برداریم ولی بر اساس چیزی که در برنامه ششم توسعه هم نهایی می شود رشد ما در این دوره باید سبز باشد و با آلودگی و تخریب محیط زیست ملازم نباشد.

وی عنوان کرد:انشاالله محیط زیست دستور کار ما در برنامه ششم توسعه خواهد بود، رشد اقتصادی و رونق بخش تولید را داشته باشیم و اشتغال را افزایش دهیم و در کنار همه این اقدامات، الزامات زیست محیطی را قوی تر از گذشته مورد توجه قرار بدهیم.

ابتکار افزود: اقداماتی در گذشته انجام می شده که این الزامات را کمتر مورد توجه قرار می دادند و معضلات، آسیب ها و آلودگی ها به وجود می آمد ولی توجه به الزامات باید بیشتر و جدی تر از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

 

تعداد دفعات مشاهده 448
نظر بدهید 0 0