بانک مرکزی بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال به حساب خودروسازان واریز کرد:
شنبه 17 دی 1394 ساعت 10:51

بانک مرکزی از پرداخت ۱۷ بیلیون و ۷۴۰ میلیارد ریال به خودروسازان برای تامین مالی فروش اقساطی خودرو با وام ۲۵۰ میلیون ریالی خبر داد.

«محمدرضا قربانی» مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی، اعلام کرد از چهارم آذرماه امسال تاکنون این بانک با پرداخت ۱۷ بیلیون و ۷۴۰ میلیارد ریال برای تامین مالی خرید دین اسناد تجاری خودروسازان، زمینه تحویل ۹۷ هزار و ۱۹۲ خودرو را فراهم کرده است.

به گزارش بانک مرکزی، در طرح فروش اقساطی خودرو با وام ۲۵۰ میلیون ریال که بر اساس سیاست اعتباری بانک مرکزی در قالب بسته خروج از رکود اجرا شد، خودروسازان نزدیک به ۱۳۰ هزار دستگاه را در مدت ۶ روز به فروش رساندند که ۲۰ هزار دستگاه بیش از توافق اولیه بین دو طرف بود؛ بنابراین بانک مرکزی مسئولیت تامین مالی ۲۰ هزار خودرو مازاد را برعهده نگرفت.

بر پایه این گزارش، پس از تحویل اسناد خرید از سوی خودروسازان به بانک‌های عامل، بانک مرکزی آنها را دریافت کرد و منابع لازم را برای تحویل بیش از ۹۷ هزار خودرو واریز کرد و باید منابع لازم برای ۱۳ هزار دستگاه خودرو دیگر را تامین کند.

وام ۲۵۰ میلیون ریالی، حداکثر تا ۸۰ درصد هزینه خرید خودرو را تامین کرد و با دوره بازپرداخت بین چهار تا هفت سال با سود ۱۶ درصد در اختیار مشتریان قرار گرفت.

بانک‌های عامل نیز با ارائه اسناد دریافتی از خودروسازان به بانک مرکزی، خط اعتباری با سود ۱۴ درصد دریافت و همه منابع خودروسازان را یک جا و نقدی پرداخت می‌کنند.

تعداد دفعات مشاهده 534
نظر بدهید 0 0