نبردبرای کسب کاغذ :
یکشنبه 06 آبان 1397 ساعت 14:50

قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی در بازار به بندی ۲۰۰ هزار تومان رسیده است،‌ فروشندگان از کمبود کاغذ و شیطنت تاجران در این میان سخن می‌گویند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ قیمت کاغذ در هفته گذشته با افزایش ناگهانی روبرو شده است. قیمت هر بند کاغذ 70 گرمی 100 در 70 اندونزی از 170 هزار تومان به 200 هزار تومان افزایش داشته است.

این افزایش ناگهانی قیمت کاغذ تحریر در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با راه‌اندازی کارگروه ساماندهی کاغذ در ماه‌های اخیر تلاش داشته تا بازار کاغذ را سامان دهد، اما چه اتفاقی یک شبه بازار کاغذ را متلاطم کرده است؟

بسیاری از فروشندگان کاغذ خود نیز از این افزایش ناگهانی قیمت‌ها دچار سردرگمی شده‌اند،‌ اما بنا به گفته فروشندگان کاغذ تبانی واردکنندگان با یکدیگر برای کاهش عرضه کاغذ به بازار موجب افزایش ناگهانی شده است.

هاشمی فروشنده کاغذ معتقد است: کمبود کاغذ تحریر در بازار طی هفته‌های گذشته علت اصلی افزایش قیمت بوده است به این کمبود،‌ باید گران شدن کاغذ در بازار جهانی را نیز اضافه کرد.

واردات از اندونزی و کره در چند ماه گذشته متوقف شده است

وی با بیان این مطلب که  واردات کاغذ تحریر از اندونزی و کره چند ماهی است که انجام نشده است،‌ گفت:‌ چین نیز طی هفته‌های گذشته سفارشی از ایران نداشته است‌، بنابراین طبیعی است که موجودی کاغذ در کشور کاهش یابد.

خروج سرمایه‌گذاران از بازار کاغذ

این فروشنده کاغذ با اشاره به خروج چندین سرمایه‌گذار از بازار کاغذ طی ماه‌‌های گذشته گفت: تاجرانی که در این زمینه بسیار فعال بودند. طی چند ماه اخیر از بازار خارج شده‌اند،‌ چرا که شرایط واردات کاغذ شرایط دشواری شده است.

تاجران شیطنت می‌کنند و کاغذ نمی‌فروشند

خوشدل یکی دیگر از فروشندگان کاغذ در ظهیر‌الاسلام نیز علت اصلی را کمبود کالا عنوان می‌کند و می‌گوید: طی هفته‌ گذشته در خرید کاغذ گلاسه،‌ کاغذ تحریر و مقوای پشت طوسی با مشکل مواجه شده‌ایم. البته به نظر می‌رسد که کالا در کشور موجود است،‌ اما تاجران شیطنت می‌کنند و بارها را نمی‌فروشند.

وی ادامه داد:‌ هفته گذشته برخی از دوستان وارد کننده از فروش ممانعت کردند و گفتند بار نرسیده است،‌ بعد از چند ساعت التهاب در بازار شریک دیگرشان شروع به فروختن کاغذ با نرخ بالا کرد و اغلب مصرف‌کنندگان ناچار به خرید شدند.

خوشدل با اشاره به قیمت‌ها گفت: کاغذ گلاسه هفته گذشته کیلویی 9100 تومان بود‌، اکنون به کیلویی 11 هزار و 600 تومان رسیده است،‌ کاغذ تحریر بندی 170 هزار تومان بود،‌ اکنون بالای 200 هزار تومان شده است.

خوشدل با اشاره به دستگیری چندین تاجر کاغذ که از وضعیت موجود سوء استفاده کرده‌اند‌، گفت: اکنون دیگر یاد گرفته‌اند که چگونه از این آب گل آلود ماهی بگیرند‌، خرده خرده بارها را در بنکداری‌های ناشناس بفروش می‌رسانند تا نتوانند تحت تعقیب قرار بگیرند.

وی با اشاره به نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ با ورود وزارت ارشاد و محدودیتی که برای واردات پیش آمد،‌ دچار کمبود کاغذ شده‌ایم،‌ اکنون وقت آن است که وزارت ارشاد بگوید مجوز واردات را به چه کسانی داده؟ این کاغذها چه زمانی به کشور وارد شده‌اند و به چه قیمیت فروش رفته‌اند.

اهمال بانک مرکزی در پرداخت‌های ارزی

به نظر می‌رسد یک پای قضیه گرانی کاغذ در هفته گذشته را باید به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک مرکزی نسبت داد. موضوعی که غلامرضا شجاع عضو کارگروه ساماندهی کاغذ نیز به آن اشاره کرده و می‌گوید:‌ آن چیزی که برای ما مشکل ایجاد کرده است این است که در پرداخت‌ها تعلل دیده می‌شود،‌ این کار به کندی انجام می‌شود. در حالی که کارگروه طبق وظیفه فعالیت خود را انجام می‌دهد و واردکنندگان بسیاری را برای بررسی شرایط به وزارت صنعت معرفی کرده است.

جلسه ویژه کارگروه برای بررسی افزایش قیمت

شجاع در پاسخ به اینکه واردکنندگان فهرست نخست تاییدی وزارت ارشاد کاغذهای خود را وارد کرده‌اند،‌ یا خیر ادامه می‌دهد:‌ کاغذها وارد شده اما هنوز توزیع نشده است.

اما همایون امیرزاده دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت ارشاد از برگزاری جلسه این کارگروه برای بررسی موضوع گرانی‌های اخیر خبر داده و عنوان می‌کند: ما فردا یکشنبه 6 آبان ماه جلسه‌ای را برای بررسی این موضوع و راهکارهای مقابله برگزار خواهیم کرد.

نیمه خرداد ماه سال جاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که امر واردات کاغذ با تایید این وزراتخانه به منظور ساماندهی بازار انجام خواهد شدف  پس از آن دو فهرست مورد تایید وزرات ارشاد از واردکنندگان کاغذ تهیه شد. چندی بعد اعلام شد که کاغذ به اندازه کافی در کشور موجود است و جای نگرانی نیست،‌ با این حال به نظر می‌رسد هنوز واردکنندگان مورد تایید وزرات ارشاد نتوانسته‌اند‌، واردات خود را انجام داده یا به توزیع کاغذها بپردازند.

هفته گذشته یکی از واردکنندگان کاغذ که برای سفارش هزار تن کاغذ تحریر نیازمند دریافت یورو از بانک مرکزی است اما بانک مرکزی اعلام کرده که تنها می‌تواند روبل،‌ روپیه و یوآن در اختیار قرار دهد و چون از شرکت اروپایی خرید کرده‌ است،‌ فعلاً نمی‌تواند اقدام به واردات کند.

تعداد دفعات مشاهده 540
نظر بدهید 0 0