240 هزارتن به ظرفیت کاغذ کشورافزوده می شود:
چهار شنبه 04 دی 1398 ساعت 10:15

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره): با تاسیس کارخانه کاغذ سبز خوزستان، ظرفیت تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن کاغذ در کشور ایجاد می‌شود.

محمد مخبر دزفولی رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حاشیه امضای موافقتنامه تاسیس کارخانه کاغذ سبز خوزستان افزود: این موافقتنامه، اتفاق بسیار مهمی است به لحاظ اینکه ما در بحث کاغذ دچار معضل و مشکلات بسیار هستیم.

وی اضافه کرد: این قرارداد، برای تولید ۲۴۰ هزار تن کاغذ است که تقریبا ۳۸ درصد نیاز کشور به کاغذ را تامین می‌کند.

دزفولی گفت: بر اساس این قرارداد، با یک سرمایه گذاری ۴۶۷ میلیون دلاری، سالانه ۲۸۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت که بطور تقریبی تا دو سال آینده، سرمایه گذاری فعلی بر می‌گردد.

وی ادامه داد: اگر قرار بود از طریق درخت این نیاز تامین شود باید شش میلیون اصله درخت بطور سالانه قطع می‌شد.

دزفولی تاکید کرد: امیدواریم ظرف سه سال آینده، مفاد قرارداد به موقع اجرایی و بخشی از نیاز کشور به کاغذ از این طریق برطرف شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تصریح کرد: از ویژگی‌های دیگر این طرح، این است که در منطقه کمتر برخوردار که معضل بیکاری وجود دارد به اجرا می‌رسد و هشتاد درصد پرسنل این شرکت باید از نیروهای بومی انتخاب شوند ضمن اینکه یک منشا آلودگی تبدیل به کاغذ خواهد شد و ۱۷۰۰ نفر مشغول به کار می‌شوند.

کورش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان گفت: حدود ۴۸۰ میلیون دلار در سندیکای کاغذ سبز خوزستان سرمایه گذاری می‌شود که ۴۰ درصد از آن، سهم بانک پارسیان است.

پرویزیان در حاشیه امضای موافقتنامه تاسیس کارخانه کاغذ سبز خوزستان افزود: حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری طرح کاغذ سبز خوزستان است و مابقی آن بین بانک‌ها تقسیم می‌شود.

وی گفت: بانک‌های ملی، سپه و صنعت و معدن هر کدام با آورده ۲۰ درصدی به صورت مشارکتی در طرح سندیکای کاغذ خوزستان شرکت خواهند کرد.

بر اساس این موافقتنامه، ظرف مدت سه سال در منطقه شادگان استان خوزستان، کارخانه استحصال کاغذ با توان تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن کاغذ ایجاد می‌شود.

این قرارداد با مشارکت ۴۰ درصدی بانک پارسیان و مشارکت ۲۰ درصدی بانک‌های ملی ایران، سپه و صنعت و معدن در تامین مالی با آورده سرمایه گذار به امضای مدیران عامل نظام بانکی کشور و ستاد اجرایی فرمان امام رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه، همچنین از خروج سالانه ۲۰۰ میلیون دلار ارز جلوگیری خواهد شد و برای ۴۶۴ نفر بصورت مستقیم و ۲ هزار نفر بصورت غیر مستقیم در منطقه محروم شادگان، اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

جلوگیری از برداشت بی رویه و تخریب جنگل ها، حفظ محیط زیست و قطع سالانه ۶ میلیون اصله درخت و همچنین جذب سالانه ۲۴ هزار تن گاز دی اکسید کربن با استفاده از فناوری‌های نوین دوستدار محیط زیست از جمله دیگر آثار اجرای این طرح است.

تولیدات این کارخانه که از محل ضایعات نیشکر است، ۳۸ درصد کاغذ مورد نیاز سالانه کشور را تامین خواهد کرد و قرار است تا سه سال آینده تولیدات این کارخانه به بازار کاغذ که در سال‌های اخیر بدلیل نوسانات شدید ارز دچار اختلال شده بود عرضه شود.

حجم سرمایه گذاری کنسرسیوم شبکه بانکی در طرح استحصال کاغذ از ضایعات نیشکر، معادل ۶۵ هزار میلیارد ریال با همراهی صندوق توسعه ملی است که با تخصیص درآمدهای فروش منابع هیدروکربوری برای رشد و توسعه زیربنایی کشور و تبدیل آن به ثروت پایدار و مولد از طریق سندیکای بانک‌ها انجام شده است.

فی نیوز

تعداد دفعات مشاهده 75
نظر بدهید 0 0