انتقاد صنف چاپ از تصمیم غیرکارشناسی دولت در محدودیت‌های جدید کرونایی :
دوشنبه 19 آبان 1399 ساعت 11:40

در حالی که طبق پروتکل جدید بهداشتی چاپخانه‌ها تنها می‌توانند تا ساعت ۱۸ عصر فعالیت داشته باشند،‌ صنعت چاپ با انتقاد از این تصمیم آن را غیرکارشناسی می‌داند.

غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ‌با اشاره به پروتکل بهداشتی جدید در ارتباط با مشاغل گروه 2 و 3 که از 20 آبان ماه اجرایی می‌شود‌، گفت: بر اساس این پروتکل مشاغل مختلف گروه 2 و 3 باید از ساعت 18 عصر به بعد تعطیل باشند.

وی افزود:‌ متاسفانه در صدور اینگونه پروتکل‌های بهداشتی و تعطیلی‌های مشاغل و حرف مختلف بدون مشورت با نهادهای صنفی تصمیم‌گیری می‌شود، بنابراین برخی نکات درباره فعالیت شغل‌های مختلف نادیده گرفته می‌شود.

شجاع تصریح کرد: برای نمونه در این پروتکل گفته شده است که فعالیت‌های چاپ و چاپخانه‌ها نیز باید تا ساعت 18 فعالیت داشته باشند،‌ این در حالی است که صدها چاپخانه در داخل کشور و در استان تهران تازه ساعت 16 عصر کار خود را آغاز می‌کنند و اساسا تا قبل از این ساعت امکان فعالیت ندارند. برای نمونه چاپخانه‌هایی که در امر چاپ روزنامه و مطبوعات فعال هستند از این دسته‌اند و شب‌کار هستند، چرا که فایل روزنامه تازه عصر به دست آن‌ها می‌رسد تا برای فردا چاپ شود.

وی ادامه داد:‌ در این راستا ما در نامه‌ای مکتوب این موضوع را یادآور شده و با ارسال به وزاری بهداشت،‌ فرهنگ و ارشاد و صمت خواسته‌ایم تا چاپخانه‌هایی که در چاپ روزنامه فعال هستند را از این پروتکل مجزا کنند. چرا که در غیر این صورت از 20 آبان ماه به بعد ما هیچ روزنامه‌ای در کشور نخواهیم داشت.

مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان ادامه داد: در سوی دیگر ماجرا چاپخانه‌هایی هستند که به تولید ماسک،‌ دستکش،‌ بسته‌بندی الکل،‌ مواد ضد‌عفونی و موارد دارویی و بهداشتی مرتبط با کرونا می‌پردازند،‌ فعالیت این چاپخانه‌ها نیز با توجه به شرایط موجود شبانه‌روزی است، بنابراین باید این گروه نیز مستثنا شوند.
تعداد دفعات مشاهده 147
نظر بدهید 0 0