تولید کاغذ تحریر در اغما/ نبض کارخانه مازندران در دست صنوبرهای گیلان:
سه شنبه 20 آبان 1399 ساعت 10:56

در حالی که دولت قرار بود امسال را سال حمایت از تولید داخلی ماغذ قرار دهد،‌ خط تولید کاغذ چاپ و تحریر مازندران چند وقتی است که متوقف شده است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ کمی بیش از 4 ماه به پایان سالی که معاون اول رئیس جمهور در ابتدای آن بر تولید داخلی کاغذ و حمایت از آن به جای سرمایه‌گذاری ارزی برای واردات تأکید کرد‌، می‌گذرد ولی هنوز نه تنها هیچ قدمی برای تولید داخلی کاغذ چاپ و تحریر برداشته نشده است،‌ بلکه همان میزان اندک تولیدی هم که وجود داشت بنا به گفته فعالان بازار کاغذ دیگر در بازار توزیع نمی‌شود.

کارخانه چوب و کاغذ مازندران که بزرگ‌ترین تولیدکننده کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر در ایران به شمار می‌رود،‌ در سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری روبرو بوده است مشکلاتی که پای کارخانه را تا یک قدمی واگذاری به بخش خصوصی برد. ماجرایی که به کمک نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی و استانداری و ... ختم به خیر شد و با تغییر مدیریت و توجه بیشتر بانک ملی و شرکت آینده پویا که سرمایه‌دار این شرکت به شمار می‌روند،‌ در مسیر رفع مشکلات و رونق تولید قرار گرفت.

رونقی که حالا پس از گذشت 6 ماه از حضور مدیرعامل جدید و تغییر سیاست‌های حمایتی، حداقل در بخش کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه خبری از آن نیست. اما چرا؟

به نظر می‌رسد تغییر سیاست‌های حمایتی بانک ملی و شرکت آینده‌ پویا به عنوان سرمایه‌گذار اصلی این شرکت و تغییر مدیریتی چندان فرقی به حال ناخوش تولید کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در این کارخانه و البته در ایران نمی‌کند، چرا که سرچشمه مشکل عدم تولید کاغذ چاپ و تحریر در ایران در جای دیگری است و آن نبود مواد اولیه به ویژه چوب برای تولید است. موضوعی که اگرچه مصطفی سعیدی مدیرعامل جدید این کارخانه در ماه‌های گذشته  خبرهایی مبنی بر رفع آن داده بود‌، اما هنوز پابرجاست.

با اجرایی شدن قانون منع برداشت چوب از جنگل‌ حالا کارخانه حتی مجاز به برداشت چوب‌های شکسته و افتاده از سطح جنگل‌ها نیز نیست و سازمان مراتع و جنگل‌ها نیز برخلاف موافقت اولیه هنوز اجازه چنین برداشتی را به کارخانه نداده است.

حالا با وجود وعده و وعیدهای چند ماه گذشته مبنی بر رونق در تولید کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در این کارخانه‌، خط تولید این نوع کاغذ مدتی است که تعطیل شده و به جای تولید کاغذ چاپ و تحریر کاغذ فلاوتینگ تولید می‌کند. از همین روست که کاغذ مازندران در بازار یافت نمی‌شود و ناشرانی که دلخوش به استفاده از آن در روزگار گرانی کاغذ وارداتی بودند دست خالی مانده‌اند.

مصطفی سعیدی مدیرعامل این کارخانه در گفت‌وگو با تسنیم این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید:‌ نوع چوبی که ما در تولید کاغذ چاپ و تحریر استفاده می‌کنیم،‌ چوب‌های وارداتی است که با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته استفاده از این چوب‌ها برای تولید کاغذ تحریر مقرون به صرفه نیست.

وی ادامه داد:‌ بر همین اساس کارخانه دستور فعالیت خود را از تولید چاپ و تحریر به کرافت و فلوتینگ تغییر داده است،‌ چرا که ما به عنوان  یک بنگاه اقتصادی باید محصولی را تولید کنیم که بتواند هم در بازار سودآوری داشته و هم قابل رقابت باشد.

سعیدی در پاسخ به اینکه تولید کاغذ تحریر به صفر رسیده است؟ گفت: بله ما تولید تحریر نداریم تا زمانی که بتوانیم با نرخ ارز مناسب چوب تهیه کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا برای تولید چاپ و تحریر که هدف اصلی راه‌اندازی کارخانه بوده است،‌ با دولت وارد مذاکره نشده‌اید‌، گفت:‌ مذاکرات بسیاری انجام شده است و توانسته‌ایم نظر مساعد وزارت جهاد و کشاورزی را برای استفاده از 303 هزار متر مکعب از زمین‌های صنوبر گیلان جذب کنیم. این موضوع قطعی است و در مرحله صدور نظر نهایی قرار دارد.

تعداد دفعات مشاهده 154
نظر بدهید 0 0