ریزش تدریجی قیمت‌ها در بازار کاغذ/الگوی دولت برای کاغذ چه خواهد بود؟
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 ساعت 12:17

قیمت‌ها در بازار کاغذ با ریزش تدریجی مواجه شده و امروز هر بند کاغذ تحریر چینی ۶۲۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ که در هفته‌های گذشته شیب افزایش قیمتی را تجربه می‌کرد،‌ حالا بعد از چند روز ثبات روی 645 هزار تومان  به بندی 620 هزار تومان رسیده است،‌ این ریزش تدریجی قیمت‌ها در حالی است که قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر تنها ظرف کمتر از یک ماه گذشته با افزایش 100 هزارتومانی به بندی 700 هزار تومان رسید.

حالا به نظر می‌رسد که کاغذ به قیمت پایان سال خود بازگشته است قیمتی که به گفته فعالان این بازار به قیمت تمام شده برای وارد کننده نزدیک است اما برای مصرف کننده و به ظور مشخص ناشران که 30 درصد این بازار را تشکیل می‌دهند صرف نمی‌کند.با این وجود طی روزهای گذشته خریدهایی از بازار انجام شده که البته به نظر نمی‌رسد خریدی از سوی جامعه نشر انجام شده باشد.

از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که پس از 4 بار نامه‌نگاری به دولت به نظر می‌رسد امید چندانی به اختصاص ارز سال 99 و 1400 برای کاغذ ندارد،‌ نسبت به واردات و تخصیص سهیمه باقی‌مانده از کاغذ سال 98 اقدام کرده است.

محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اعلام این خبر گفته است:  محموله جدیدی در راه است که ظرف هفته آینده وارد کشور خواهد شد و برای دو تا سه ماه نیاز ناشران کفایت خواهد کرد.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در عین حال با اشاره به موانع پیش روی اختصاص ارز به کاغذ از سوی دولت گفته است:‌ ایجاد تغییر در سیستم، با توجه به تصمیم اتخاذ شده ـ حذف کاغذ از فهرست کالا‌های گروه یک ـ آسان نیست. نگرانی دولت از این بابت است که اگر گشایشی درباره کاغذ حاصل شود، شاید بخش‌های دیگر نیز توقع این گشایش را داشته باشند. دولت با درک اهمیت موضوع، در تلاش و پیگیر یافتن راه‌حلی است تا بدون این آسیب، مسئلأ تامین کاغذ را بر‌طرف کند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بروز تاخیر در این جریان نگران و گلایه‌‌مند است، زیرا شاید امکان جبران آن وجود نداشته باشد. دولت در پی یافتن الگویی برای رفع مشکل کاغذ است تا به سیاست قبلی خود در حذف کاغذ از فهرست کالا‌های گروه یک، که براساس ملاحظات اقتصادی و محدودیت‌های ارزی اتخاذ شده بود،‌ برنگردد.

در بازار نشر اما عدم تأمین کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، تأثیرات خود را گذاشته است. ناشران که در طول یک سال گذشته دست به عصا حرکت می‌کردند، حالا محتاط‌تر شده و برخی اساساً از انتشار کتاب جدید دست کشیده‌اند. باید دید که دولت که بنا به گفته جوادی، به دنبال الگویی برای رفع مشکل کاغذ و به فکر اقدامی عاجل همچون حمایت از تولید و رفع موانع پیش روست یا دوباره مسکن‌های موقت را تجویز خواهد کرد؟

 

تعداد دفعات مشاهده 156
نظر بدهید 0 0