کاهش چشمگیر سفارشات چاپی در سال جدید/ فرسودگی ناوگان صنعت چاپ جدی است :
یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 ساعت 14:04

در حالیکه نرخ ارز نسبت به سال گذشته با کاهش جدی روبرو بوده است،‌ فعالان صنعت چاپ از کاهش سفارشات این صنعت خبر داده و مهمترین عامل را عدم ثبات در ارز می‌دانند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌، صنعت چاپ سال خوبی را پشت سر نگذاشت. اگرچه سال 99 به دلیل شیوع کرونا تنها در یک نوبت تعطیلات برای این صنعت را به همراه داشت، اما افزایش نرخ ارز و گرانی‌های پی در پی مواد اولیه موجب شد حداقل در نیمه نخست سال،‌ چاپخانه‌ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنند.

حجم سفارشات در حوزه چاپ و بسته‌بندی به مدد کرونا افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود که البته عدم ثبات در نرخ ارز و کمبود مواد اولیه موجب شده بود که بخش قابل توجهی از این سفارش‌ها با مشکل به انجام برسد. از سوی دیگر بسته شدن مرزها و در ادامه مشکلات، صادرات محصولات چاپی ایران به کشورهای دیگر را که در طول سال‌های گذشته از وضعیت خوبی برخوردار شده بود،‌ با مشکل مواجه ساخت. عمده این مشکلات یا حل نشده و یا حل شده تا پایان سال صنعت چاپ را همراهی کرد. اما حالا فعالان این عرصه از کاهش چشمگیر سفارشات چاپی در ایران خبر داده‌اند. موضوعی که بابک عابدینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، نیز به آن اشاره می‌کند.

عابدینی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: از ابتدای سال جدید تاکنون که البته تنها چند هفته است فعالیت‌ها آغاز شده، به دلیل عدم ثبات نرخ ارز سفارش‌ها به ندرت و با طمأنینه انجام می‌شود.

وی ادامه می‌دهد:  یک روز سفارش وجود دارد، یک روز نیست‌، نرخ ارز با وجود کاهش در  سال جاری به دلیل نداشتن ثبات موجب شده تا سرمایه‌گذار و مشتری نسبت به ثبت سفارش شک داشته باشند  و این حجم سفارشات چاپی را با کاهش چشمگیر مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندکان صنعت چاپ تصریح می‌کند:‌ از سوی دیگر به دلیل اینکه قیمت بسته‌بندی قیمت محصولات دیگر را نیز بالا و پایین می‌کند،‌ چاپخانه‌دار باید با دقت بیشتری اقدام به ثبت سفارش کند تا در این نوسانات قیمت تمام شده هم برای او بصرفد و هم برای سفارش‌دهنده.

وی با اشاره به مصوبه جدید دولت در نرخ ارز محاسباتی گمرکی می‌گوید:  تصور می‌کنم این مصوبه هنوز اجرایی نشده باشد؛ زیرا نه به دست تشکل‌ها رسیده و نه در اتاق بازرگانی من بخشنامه آن را مشاهده کردم. حتی دوستانی که دستی در واردات دارند نیز در این زمینه سردرگم هستند. دولت باید هر چه سریع‌تر اطلاع‌رسانی شفافی در این زمینه داشته باشد.

عابدینی کاهش حضور در بازارهای بین‌المللی صنعت چاپ را موجب ضرر و زیان‌های بسیار در آینده این صنعت در ایران دانست و می‌افزاید: ما خواستار این هستیم که دولت در زمینه واکسیناسیون اهالی صنعت به ویژه صنعت چاپ تسریع بیشتری داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت نوسازی دستگاه‌های چاپ و واردات دستگاه‌های جدید چگونه است، ادامه می‌دهد:  نوسازی صنعت چاپ عملاً متوقف شده است،‌ اغلب سرمایه‌گذاری‌های روی ورود دست دوم‌ها متمرکز شده که آن هم کاهش یافته است. با توجه به وضعیت تخصیص ارز و عدم ارائه تسهیلات مناسب دیگر کمتر کسی به فکر نوسازی ناوگان صنعت چاپ بوده و دستگاه‌ها رو به کهولت است. با این اوصاف در آینده نزدیک ما با توان تولیدی پایینی مواجه خواهیم بود

 

تعداد دفعات مشاهده 102
نظر بدهید 0 0